W CZYM JEST PROBLEM?
Dzwoni zatroskany rodzic i drżącym głosem mówi tak: Czy zatroskana mama ma rację? TO ZALEŻY… Niepotrzebnie. W sytuacji kiedy chłopak chce poćwiczyć siłowo, poczuć się lepiej, mieć więcej siły, ktoś go prowadzi (trener, instruktor) lub chociaż pokaże podstawy – wtedy to “problem” ma raczej rodzic – nie odrobił pracy domowej (*odsyłam do badań;) Drodzy rodzice! Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, dowiedzcie się jak najwięcej na temat wpływu ćwiczeń siłowych na zdrowie, zadbajcie rozwój fizyczny waszych pociech, pozwólcie, a nawet zachęcajcie do treningu na siłowni- ale bądźcie czujni! Zagrożenia to: doping, brak odpowiedniej techniki wykonywanych ćwiczeń, niekompetentny, samozwańczy trener personalny. BADANIA: http://www.humankinetics.com/acucustom/sitename/Documents/DocumentItem/12060.pdf Wytyczne światowych organizacji: Wielka Brytania: “A compelling body of scientific evidence supports participation in well-designed youth resistance training programmes that are supervised and instructed by qualified professionals. The current manuscript has added to previous position statements from medical and fitness organisations, and has clearly outlined the performance, health, and injury reducing benefits associated with this training mode for school age youth” … … http://www.lonkilgore.com/ssyouth.pdf https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17119361 http://www.mayoclinic.org/…/…/strength-training/art-20047758
Ta sytuacja zdarza się już któryś raz więc postanowiłem się nią podzielić:)
– “Mój syn zaczął chodzić na siłownie, niech mi Pan pomoże”
– pytam spokojnie: “Ile Pani syn ma lat?”
– “16, przecież on sobie zrobi krzywdę, to niebezpieczne, czy mógłby Pan z nim porozmawiać?”
– ...
Niestety wciąż panuje przekonanie, że trening siłowy dla nastolatka to zło i destrukcja jego zdrowia…
Z drugiej strony nie ma się co dziwić zatroskanym rodzicom kiedy od zawsze słyszeli, że ćwiczenia siłowe hamują wzrost(*odsyłam do badań), a siłownie kojarzą się ledwo ruszającymi się nafutrowanymi “towarem” osobnikami:) Chyba żadna mama nie chciałaby by jej syn tak wyglądał Niestety, osobników takich jest coraz więcej…
Nie ma co się oszukiwać: dopingują się już 17-18 latkowie, panowie z magazynów fit, facebookowi, instagramowi fit motywatorzy – to właśnie również dzięki nim rodzic panikuje.
Korzyści treningu siłowego u nastolatków jest mnóstwo… Wzmacnia kości, stawy, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, rozwija prawidłowe wzorce ruchowe, zapobiega urazom w innych sportach i wiele, wiele innych.
Kontuzje? Przy dobrze wykonywanym treningu oporowym zdarzają się niezwykle rzadko.
Prawdopodobnie gdybym trenował siłowo gdy miałem 14-16 lat zarówno ja, jak i moi koledzy z klubu piłki ręcznej nie złapalibyśmy podczas “kariery” tylu kontuzji (które niestety większość wykluczyły z grania na dobrym poziomie). Tylko kto o tym wtedy wiedział? Rodzice nie, trenerzy też nie. W zasadzie to jak patrzę na kilka roczników w przód i w tył przychodzi mi do głowy jedynie jedna osoba która do tej pory gra i to na najwyższym poziomie. Tyle, że wspomniany kolega był od zawsze 3x silniejszy niż pozostali
Nadzorowany, mądrze zaplanowany trening siłowy dla nastolatka jest bezpieczny i pozytywnie wpływa na jego zdrowie!
Poniżej podsyłam wytyczne największych organizacji na świecie zajmująych się przygotowaniem motorycznym młodych sportowców.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445252/
http://phwb-project.com/…/UKSCA-Position-Statement-Final.pdf
Australia:
http://schspe34.wikispaces.com/…/ASCA+Resistance+Training+f
“There is an abundance of evidence to suggest that when appropriately performed resistance training is a safe and effective exercise to be engaged by children and youth.”
USA
https://www.nsca.com/…/position_stand_youth_resistance_trai
“Despite outdated concerns regarding the safety or effectiveness of youth resistance training, scientific evidence and clinical impressions indicate that youth resistance training has the potential to offer observable health and fitness value to children and adolescents, provided that appropriate training guidelines are followed and qualified instruction is available. In addition to performance-related benefits, the effects of resistance training on selected health-related measures including bone health, body composition, and sports injury reduction should be recognized by teachers, coaches, parents, and health care providers. T”
Oraz kilka innych fajnych publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445252/